Array ( [Itemid] => 601 [option] => com_k2 [view] => item [id] => 3287:نشست-تخصصی-انجمن-كتابداري-و-کانون-اسلای-انصار [lang] => latest )
^
پنج شنبه, 22 مرداد 1394 ساعت 10:43

نشست تخصصی انجمن كتابداري و کانون اسلای انصار

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

زمان برگزاري :دوشنبه 12/5/1394 ساعت 15:30 تا 18:15

مكان : کتابخانه مرکزی کانون اسلامی انصار

با حضور:آقایان دكتر فريبرز خسروي ، دكترابراهيم افشار زنجاني ، دكتر سعيد رضايي شريف آبادي، دكترمحسن حاج زين العابديني ،مهندس عليرضا جابر انصاري ، محمد جعفر پناهي ، حسین فياض بخش، حميد سليم گندمي

پيش گزارش:

كانون اسلامي انصار موسسه اي است خيريه و عام المنفعه كه در سال 1357 با هدف ارائه خدمات فرهنگي ، علمي و آموزشي تاسيس و با دارا بودن 4 باب كتابخانه در سطح شهر تهران پذيراي محققان و طالبان علم و دانش است شعار اصلي كانون علم ، همت و معنويت است.

فرهنگ مشاركت استراتژي اصلي كانون است كه با هدف ايجاد زمينه و بستر مناسب براي جذب همكاري ديگران به منظورارائه خدمات فرهنگي در قالب همكاري و مشاركت مطرح شده است.بناي كتابخانه هاي كانون با همكاري تني چند ازخيرين نشان از مديريت و درايت باني مجموعه مرحوم محمد حسين جابر انصاري دارد كه با جذب مشاركت خيرين و با همت والا و تلاش مستمر موفق به تاسيس چند باب كتابخانه و زمينه ساز ارائه خدمات فرهنگي به جامعه و نسل جوان كشور شدند. فرهنگ مشارکت(که کانون آن را به عنوان یک برنامه راهبردی انتخاب نموده است )نشان داده که داشته های انسان ها منحصر به خودشان نیست بلکه با مدیریت صحیح میتوان داشته ها را به یکدیگر اضافه نموده و با قدرت حرکت جمعی ، توانایی حرکت را توان و شتاب بيشتري بخشيم.

در سال 1356 با خرید یک باب سینما در خیابان پیروزی ، ایستگاه صد دستگاه و تبدیل آن به مجموعه ای فرهنگی اسلامی با زیربنای 1800 متر مربع نخستین کتابخانه کانون اسلامی انصار شروع به فعالیت نمود و پس از 34 سال خدمت رسانی در زمینه های مختلف فرهنگی ، در سال 1390 تخریب و طراحي و ساخت و ساز ساختمان جديد به منظور به سامان رساندن مجموعه ای بزرگ و کم نظیر با بیش از 11000 مترمربع وسعت آغاز گردیده است.

کتابخانه مركزي كانون اسلامي انصار از سال 1374در زمینی به مساحت 2060 متر مربع اهدایی مرحوم حاج رضا فردقاسمی آغاز گردید و در سال اسفند 1380 به مرحله بهره برداری رسید.

در این کتابخانه امکانات بسیار مناسبی به منظور استفاده تخصصی صنایع، اطلاع رسانی و خدمات آموزشی، علمی و فرهنگی برای مراجعین به کتابخانه در نظر گرفته شده است.

کتابخانه شعبه اميرآباد با زیربنای 2100 متر مربع اهدایی مرحوم حاج عبدالله ابالصدق در زمینی به مساحت 400 متر مربع از سال 1375 با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده است و در چهارچوب ضوابط و مقررات کتابخانه های عمومی بزرگ احداث گردیده و جزء کتابخانه های عمومی درجه يک محسوب می شود.

گزارش نشست :

صورت مسئله:

1- روند کاهش اعضا در سطح کتابخانه های عمومی کشور ضرورت وجودي كتابخانه ها به شكل فعلي را با چالش جدي مواجه كرده است.

2- ساختمان كتابخانه چگونه طراحي و ساخته شود كه بتواند پاسخگوي نيازهاي آینده جامعه مخاطب با توجه به رشد سريع تكنولوژي و فناوري هاي نوين اطاعاتي باشد؟

940512 2

نکته ها يي از مباحث مطرح شده:

- به لحاظ اهمیت تأثیرگذاری فعالیت های کتابخانه در جامعه مخاطب، کانون اسلامی انصار در طراحی ساختمان کتابخانه علاوه بر فعالیت های کتابخانه به فعالیت های فرهنگی، آموزشی نیز توجه دارد.

- استراتژی مشارکت در کانون اسلامی انصار محور اصلی است. بر اساس این استراتژی کانون فضا و امکانات را برای افراد و گروه های جامعه به منظور ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی، علمی به جامعه فراهم می آورد.

- مدخل معماری کتابخانه در دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی مفيد است در آنجا بيان مي كند ساختمان كتابخانه بايد شفاف، یکپارچه، ساده، جذاب و سهل الوصول باشد.

- سهولت دسترس پذیری به شبکه در تمام قسمت های ساختمان

- مباحث آینده پژوهی با دو دیدگاه قابل ملاحظه است:

1- با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری های نوین، بازتعریف جدید از کتابخانه و خدمات کتابخانه و اطلاع رسانی یک ضرورت است.2- با توجه به روند رو به رشد تکنولوژی از هم اکنون بايد با برنامه ریزی مطا بق با نیازهای جدید به صورت فعال مدیریت کنیم، صرفا انفعالی نباشیم.

- در ساختمان کتابخانه مکان هایی برای کلاس آمفی تئاتر پژوهشکده همیشه لازم و ضروری است. اما آیا مکان هایی همچون مخزن مستقل و وسیع و... مورد نیاز است؟

- در برخی کتابخانه های عمومی خارج از کشور، ورود به کتابخانه برای همه آزاد است و حتي نیازی به عضویت و کارت عضویت ندارد البته کتابخانه در چنین جاهایی با پلیس محله و نیروی انتظامی ارتباط مستمر دارند و در حال کنترل باید باشند.

- در معماری ساختمان کتابخانه، زیبایی در سادگی بناست.

- در موضوع سکوت در کتابخانه 2 دیدگاه مطرح است:

1- سکوت مطلق

2- پخش موسیقی ملایم و آرام که از سکوت مطلق خارج شویم.

- معمولا فضاهای کتابخانه به لحاظ میزان نیاز به رعایت سکوت رتبه بندی می شوند: فضاهای پرتردد، فضاهای گفتگو، فضاهای مذاکره علمی، فضاهای آرام و سکوت کامل. درجه خاصی از سکوت فقط در جاهای محدود کتابخانه است.

- کتابخانه هاي عمومی باید به گونه ای طراحی شوند که ادامه اتاق شخصی فرد در منزلش باشد يعني همه نياز ها به سهولت در اختيارش باشد. - وجود واحد های تجاری در طبقات ديگر ساختمان کتابخانه خیلی مطلوب نیست. تأثیر منفی بر فضاهای فرهنگی دارد مگر این که موضوع و محور کاری فضاهای تجاری، کالاهای فرهنگی مرتبط با کتابخانه باشد.

- نیازی به سالن مرجع مستقل نداریم. کتابخانه یکپارچه طراحی شود.

- متوسط عمر ماندگاری کتاب در کتابخانه عمومی 3 سال است.

- ساختمان کتابخانه به گونه ای طراحی شود که فضاهای داخلی ساختمان به راحتی قابلیت تغییر کاربری را داشته باشند با توجه به رشد و تنوع فناوری های جدید در کتابخانه نياز به تغيير كاربري در فضاهاي داخلي داريم .

مرحوم شریعت زاده درباره ساختمان کتابخانه ملی ایران چنین روشی را پیاده سازی کرده است و تمام فضاهای داخلی به راحتی قابلیت تغییر و طراحی جدید را دارد. باید فضا انعطاف پذیر باشد و امکان هر نوع تغییر طراحی داخلی را داشته باشد.

- دسترس پذیر بودن در کتابخانه به این معنی است که همه اقشار جامعه به راحتی بتوانند وارد کتابخانه شده و به سهولت و در هر نقطه ای از کتابخانه به نیاز اطلاعاتی خود دسترسی داشته باشند همانند فروشگاه بزرگ عمل می شود.

- در معماری جدید کتابخانه ایجاد جاذبه مهم است. آماده سازي فضاهایی با کارکردهای مختلف در کنار هم به سان مجموعه اي هماهنگ در کنار هم که جاذبه بیرونی هم داشته باشند.

- ضرورت داشتن کافی شاپ ، غذاخوری در پژوهش های جدید كتابخانه اي بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده است.

940512 1

- طراحی فضای یکپارچه باعث اشراف كتابدار مسئول بر همه قسمت ها می شود و در کاهش نیروی انسانی نیز مؤثر خواهد بود. علاوه بر دسترسی آسان به مجموعه منابع، در این فضای کلی تردد و جنب و جوش و سروصدای معمولی حتما هست. اگر کسی سکوت بیشتر می خواهد به اتاق پژوهش برود.

- قسمت های پرتردد در جلوی ورودی و قسمت های کم تردد در قسمت های انتهایی باشد.

- تفکیک جنسیتی تالارها خيلي مطلوب نیست. در همه جا امکان تردد برای همه باشد.

در پایان این نشست مقرر شد:

- نشست های تخصصی در موضوع آینده نگری در کتابخانه ها با همکاری انجمن کتابداری و کانون اسلامی انصار و با دعوت از سایر نهادها و سازمان ها به صورت منظم برگزار شود.

- ساخت و ساز و تأسیس کتابخانه در کشور به گونه ای طراحی و اجرا شود که از موازی کاری ها و اتلاف انرژی و سرمایه ملی حتی المقدور جلوگیری شود. در حال حاضر حدود پنج نوع کتابخانه عمومی در کشور داریم که نوعاً فعالیت های موازی دارند: عمومی ، روستایی، عمومی مساجد، شهرداری ها، کودکان و نوجوانان.

- عضویت کانون اسلامی انصار به عنوان عضو حقوقی در انجمن کتابداری

اميد مي رود با برگزاري نشست هاي تحصصي فيمابين در موضوع آينده نگري در كتابخانه ها باز تعريف هايي نو از كتابخانه و خدمات كتابخانه مطابق با نيازهاي روز جامعه ارائه شود

حميد سليم گندمي

عضو هيات علمي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران

لینک خبر در لیزنا

خواندن 6681 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 مرداد 1394 ساعت 12:08

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web