Array ( [Itemid] => 575 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2816 )
^
چهارشنبه, 25 دی 1392 ساعت 12:54

وهابیت و تشیع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وهابیت و تشیع

سؤالاتی که در این مقاله از وهابیان پرسیده می‌شود ، موضع گیری وهابیان در مورد تشیع را مورد بررسی قرار داده است. وهابیان به گونه‌ای در مورد تشیع صحبت می‌کنند که گویی نمایندۀ تمامی اهل سنت هستند. از اهداف اصلی وهابیان، تفرقه‌افکنی در بین شیعیان و اهل سنت است.

-1- چرا شیعه را به صفویه منسوب می‌کنید؟ در حالی که 200 سال پیش از شروع سلسله صفویه، ابن‌تیمیه درست مانند شما به نقد تشیع می‌پردازد.

بیشتر بدانیم

اینکه اولین بار چه کسی نظریۀ مضحک پیدایش تشیع از زمان صفویه را ارائه داده است جای تحقیق و بررسی دارد اما محمد بن عبدالوهاب در کشف الشبهات شیعه را به نام صفویه مورد خطاب قرار می‌دهد بنابراین شاید او یکی از نخستین کسانی باشد که چنین اصطلاحی را بکار می‌برد و این نکته برای کسانی که در حال حاضر چنین برداشتی از تشیع را دارند باید مورد دقت قرار گیرد. شبهاتی که محمد بن عبدالوهاب در مورد تشیع مطرح می‌کند سالها پیش از آن و قبل از تشکیل دولت صفویه از طرف ابن‌تیمیة مطرح شده بود و در حقیقت او از ابن تیمیة این مطالب را اخذ کرده و البته تکفیر و خشونت‌گرائی آن را تشدید نموده است.

-2- چرا شما (به پیروی از محمد بن عبدالوهاب در کشف الشبهات) شیعه را صفویه می‌نامید. مگر نمی‌دانید که در دورۀ آل بویه در هزار سال پیش، شیعیان به عنوان یک جریان فکری پیشرو در عالم اسلام مطرح بوده و بزرگان آن همچون شیخ مفید، مورد احترام بسیاری از اهل سنت نیز بوده‌اند.

-3- چرا محمد بن عبدالوهاب نقدی را که بر صوفیه از اهل سنت باید وارد کند متوجه شیعیان می‌نماید؟ ظاهرا او به دلیل اینکه نمیتوانسته مستقیما صوفیان را مورد نقد قرار دهد، به نقد تشیع پرداخته است. در حالی که دیدگاههای تشیع اصولا با دیدگاههای صوفیه، متفاوت است.

-4- چرا شما نقد مبانی وهابیت را به عنوان نقد عقاید اهل سنت تلقی کرده و به این بهانه آن را محکوم می‌کنید؟ مگر عقاید وهابیان، در تمامی موارد با عقاید مذاهب اهل سنت مشترک است؟ و مگر شما اهل سنت را به دلیل مخالفت با عقاید خود محکوم نمی‌کنید؟ پس چگونه نقد عقاید خود را نقد اهل سنت می‌پندارید؟

بیشتر بدانیم

وهابیان می‌پرسند: آیا مطرح کردن نقد و مقابله با وهابیت از سوی شیعیان بهانه ای برای مقابله با تمامی اهل سنت نیست، تا بدینوسیله عقاید اهل سنت به عنوان عقاید وهابیت مورد نقد قرار گیرد؟

اگر اهل سنت، وهابیت را نقد نکرده بودند، شاید این سؤال بجا بود. اما هنگامی که بسیاری از اهل سنت، چه در گذشته و چه در حال به نقد وهابیان پرداخته‌اند، این اشکال نمی‌تواند جایگاهی داشته باشد.

-5- چرا شما شیعه را - به دلیل نقد وهابیت - متهم به تفرقه افکنی در بین اهل سنت می‌کنید؟

بیشتر بدانیم

الف – اگر اتهام تفرقه‌افکنی - به دلیل نقد وهابیت - بر شیعیان وارد باشد(که وارد نیست)، پیش از شیعه بر اهل سنت وارد است زیرا بسیاری از مکاتب و مذاهب مختلف اهل سنت به نقد وهابیان پرداخته‌اند زیرا مسلک آنها را سراسر بدعت و خشونت می‌بینند و هر مسلمانی، گمراهی آشکار آنها را مشاهده می‌کند.

ب – از سوی دیگر وهابیان تنها به شبهه‌افکنی نسبت به شیعیان نمی‌پردازند، بلکه بین گروههای مختلف اهل سنت نیز این رویۀ شیطانی را ادامه می‌دهند. ترورهای آنها نیز تنها به شیعیان محدود نشده و بسیاری از اهل سنت نیز به وسیله وهابیان ترور شده‌اند. بنابراین مخاطب وهابیان چه در کتابها و نشریات و رسانه‌های آنان و چه در ترور و خشونت‌گرائی‌، تنها شیعیان نبوده و نیستند. در نتیجه؛ مقابله با وهابیت یک وظیفۀ اسلامی است و نه فقط شیعی. بنابراین اتحادی بین وهابیان و اکثریت اهل سنت وجود ندارد که مقابله با وهابیان به منزلۀ تفرقه‌افکنی بین اهل سنت باشد. البته وهابیان تلاش می‌کنند حتی‌الامکان، اختلافات خود با اهل سنت را پنهان کنند.

-6- چگونه شما شیعیان را متهم به غلو میکنید در حالی که در کتابهای فقهی شیعه، به شدت با عقیده به غلو مقابله شده است؟ آیا این تهمتی آشکار به شیعیان نیست؟

-7- چرا تلاش میکنید تا در بین شیعیان و اهل سنت تفرقه و دشمنی ایجاد کنید؟

بیشتر بدانیم

الف - وهابیت از سویی هر دو گروه شیعیان و اهل سنت معتقد به زیارت و توسل را صراحتا کافر و مشرک می‌داند و از سوی دیگر در تبلیغات خود، وهابیت را نمایندۀ تمامی اهل سنت معرفی می‌کند.

ب - وهابیان برای ایجاد تفرقه بین تشیع و تسنن، مباحث کلامی مورد بحث بین تشیع و تسنن را با تکیه بر روی موارد اختلاف و با نیت ایجاد دشمنی بین مذاهب مختلف اسلامی، مطرح می‌کنند. شیعیان و اهل تسنن باید هشیار باشند که این تفرقه‌افکنی توطئۀ شومی است که تنها وهابیان از آن منتفع خواهند شد.

ج - هر مذهبی برای خود اصولی دارد که بدان پایبند است. گفتگوی بین مذاهب می‌تواند در محیطی به‌دور از دشمنی و ستیزه‌جویی مطرح گردد. معتقدان به هر مذهب باید تحمل شنیدن نظرات طرف مقابل را داشته باشند. توهین به مقدسات یکدیگر نه مرضی رضای خداست و نه نفعی برای اسلام و مسلمین خواهد داشت. تنها فتنه‌جویانی همچون وهابیان هستند که از اختلاف بین امت اسلام، سود می‌برند.

-8- چرا با تقریب بین مذاهب اسلامی مخالفت کرده و تمام تلاش خود را در جهت تفرقه بین مذاهب اسلامی بکار می‌برید؟ چرا با تبلیغات خود به تفرقه میان تشیع و تسنن دامن میزنید؟ چرا از امکانات خود برای تقریب بین مذاهب اسلامی استفاده نمی‌کنید؟

بیشتر بدانیم

الف - استاد رسول جعفریان:

"... در این سی سال اخیر، وهابیون که خود را سردمدار جهان اسلام می‌دانند و با علمای الازهر نیز درگیر هستند اقدامات زیادی در آزار شیعیان و صوفیان انجام داده‌اند و آتش‌بیار این معرکه نیز القاعده بود که به لحاظ فکری وابسته به وهابیت است و به لحاظ سیاسی نیز اصل و اساس آن را غربی‌ها درست کردند هرچند حالا در گل مانده‌اند.

...علمای اهل تسنن الازهر نیز اختلافات اساسی با وهابیون دارند. در ایران و عراق، سوریه و لبنان نیز اهل تسنن و تشیع در کنار یکدیگر زندگی می کنند و مشکلی با یکدیگر ندارند ..."منبع: روزنامه بهار، چهارشنبه 12 اسفند 1388 به نقل از خبرگزاری تقریب

ب- استاد علی اصغر رضوانی:

وهابیان سلفی به تمام معنا مخالف با ادیان و مذاهب دیگر اسلامی هستند و هرگونه تقریب با آنان را نفی می‌کنند.

دکتر احمد بن عبدالرحمن بن عثمان، قاضی سلفی وهابی، کتابی تحت عنوان "دعوة التقریب بین الادیان" تألیف کرده و در آن شدیدا به مسئلۀ تقریب بین ادیان حمله کرده است.

... دکتر ناصر بن عبدالله بن علی قفاری وهابی سلفی در کتاب "مسأله التقریب بین اهل السنة و الشیعة " هرگونه تقریب بین اهل‌سنت و شیعه را مردود می‌شمارد." منبع : شناخت سلفی‌ها (وهابیان) صفحۀ 40 و 41

ج - حسن بن فرحان:

"و اگر در سبب اين تفرقه نظر افكنديم پي مي‌بريم كه در يك مطلب نهفته است و آن اتهاماتي از قبيل گمراهي، بدعت و كفر بوده است ..." منبع: قرائة في كتب العقائد، ص 25

خواندن 8486 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 بهمن 1392 ساعت 17:25
محتوای بیشتر در این بخش: « ماهیت وهابیت وهابیت و أهل سنت »

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

تقویم برنامه ها

اوقات شرعی

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web