Array ( [Itemid] => 573 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2814 )
^
سه شنبه, 24 دی 1392 ساعت 16:05

وهابیت و أهل سنت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وهابیت و أهل سنت

علمای أهل سنت به دلیل شناختی که از ماهیت پلید فرقۀ وهابیت دارند، در مقابل وهابیان، موضع‌گیری بسیار تندی داشته و در مقاطع گوناگون به افشاگری در مورد اقدامات آنان پرداخته‌اند. نظرات علمای أهل سنت در مورد وهابیان به تناسب موضوع، در بخشهای دیگر این مجموعه ارائه شده است.

-1- چگونه شما خود را از اهل سنت و حتی نمایندۀ تمامی اهل سنت معرفی می‌کنید در حالی که به دنبال تخریب اماکن مقدس لیبی، شیخ علی جمعه، مفتی مصر، شما را خوارج زمان وسگ‌های جهنم می‌نامد؟

بیشتر بدانیم

در پی تخریب مقبره و حرم «عبدالسلام الاسمر» از نوادگان امام حسن مجتبی(علیه السلام) از معروف‌ترین امامزادگان قاره آفریقا در «زلتان» لیبی بسیاری از علما و رهبران مصری این اقدام وهابیون را به شدت محکوم کردند.

بنابر این گزارش در مهمترین واکنش، شیخ علی جمعه مفتی اعظم مصر در بیانیه‌ای به نام دارالافتاء مصر که مرکزی دولتی محسوب می‌شود این اقدام را محکوم کرد. مفتی مصر در این بیانیه حمله کنندگان وهابی را «خوارج زمانه و سگ‌های جهنم» خوانده که «برای افساد در زمین تلاش می‌کنند و بیوت الهی و مقدسات مسلمانان را تخریب می‌کنند و به حرمت اولیای الهی جسارت می‌کنند و میراث اسلامی را به آتش می‌کشند و به دنبال آن هستند که مردم لیبی را به جنگ داخلی و مذهبی وارد کنند».

علی جمعه این حرکت وهابیون را اقدامی مجرمانه و جاهلانه خوانده و از همه مسلمانان خواسته است که در قول و عمل در برابر آنان بایستند و از مسئولان لیبیایی نیز خواسته که حد محاربه را بر آنها جاری کند چراکه آنها مبلغان گمراهی و تکفیر مسلمانان هستند که با زبان خود آتش فتنه مذهبی را روشن کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری ابنا (7/6/1391)

لینک این خبر در سایت روزنامۀ الاهرام مصر :

http://www.ahram.org.eg/Religious- thought/News/167952.aspx

-2- اگر رفتار و اعمال شما مشابه خوارج نیست، چرا در تشابه شما با خوارج نظر احمد طیب، شیخ الازهر به صراحت بیان شده است، آنجا که می‌گوید: "وهابیون خوارج زمان هستند و تلاش می کنند تا اسلام معتدل را مخدوش سازند."؟ (خبرگزاری ابنا؛ 1/2/1390) آیا بهتر نیست از بدعتهای محمد بن عبدالوهاب دست بردارید؟

(لازم به ذکر است که خوارج از نظر تمامی مسلمانان یعنی شیعیان و اهل سنت، فرقه‌ای گمراه بوده و احادیثی از فریقین در مذمت آنها و مقابلۀ أمیرالمؤمنین علی علیه‌السلام با آنان، نقل شده است.)

-3- چرا با تکیه به دلارهای نفتی به تبلیغ مرام خود به عنوان اسلام راستین و خط اصیل اسلام اهل‌سنت پرداخته‌اید. چرا دیدگاههای خاص خود را به عنوان حقایقی مسلم و قطعی در نزد تمامی اهل‌سنت، مطرح می‌کنید؟ مگر تمامی اهل سنت موافق با دیدگاههای شما هستند؟ آیا این عمل بدترین نوع نفاق نیست؟

-4- چرا شما از مقایسۀ عقاید خود با عقاید اهل سنت وحشت دارید؟ مگر شما در زمرۀ اهل سنت نیستید؟

بیشتر بدانیم

نقد اهل سنت بر وهابیت از مهمترین شیوه‌های مقابله با وهابیت است. وهابیان به شدت از این مطلب وحشت داشته و سعی می‌کنند خود را - به دروغ – مدافع تمامی اهل سنت معرفی کنند در حالی که در رویارویی با اهل سنت به تکفیر مخالفان خود از اهل سنت می‌پردازند.

البته استفاده از روش نقد اهل سنت بر وهابیت، نفی کننده سایر روشهای بکار گرفته شده در این زمینه نیست. روشهای دیگری نیز وجود دارد که هر یک در جای خود ارزشمند و مؤثر است

-5- آیا شما یک مذهب جدید در بین اهل سنت هستید یا تنها یک گروه تبلیغی؟ اگر تنها هدف شما تبلیغ اسلام است چرا در ایام حج با هر آنچه مخالف مذهب شما باشد، مخالفت می‌کنید؟ این مخالفتها تنها به شیعیان محدود نشده و سایر مذاهب را نیز دربرمی‌گیرد؟ چرا نباید مذاهب اسلامی بر مبنای احکام شرعی مذهب خود، اعمال واجب و مستحب را در ایام حج بجای آورند؟ پس شما نه یک گروه تبلیغی بلکه مذهبی جدید و بدعت آلود را عرضه کرده‌اید.

بیشتر بدانیم

وهابیان همۀ مسلمانان غیر وهابی را کافر یا بدعت‌گذار می‌دانند. بنابراین شیوه های آنها بیشتر به یک دین جدید می‌ماند تا یک مذهب جدید. دینی که برخی از مؤلفه های آن به کلی مغایر دستورات اسلام است منجمله خشونت گرائی افراطی آن که از همان ابتدا وجود داشته است.

-6- چرا تکفیرهای شما حتی اهل سنت را نیز در برمی‌گیرد. مانند تکفیر کردن غزالی و جوینی از سوی ابن تیمیة. (منبع: السلفیة بین اهل السنة و الامامیة، السید محمد الکثیری، ص540 به نقل از ابن تیمیة در کتاب الموافقة)

-7- چرا شما ادعا می‌کنید که؛ مذهبی به نام وهابیت وجود ندارد؟

بیشتر بدانیم

در مورد ماهیت وهابیت سؤال مهم این است که آیا وهابیت یک دین جدید است؟ آیا مذهب جدیدی است؟ آیا یک جنبش فکری در جریان عادی دیدگاههای اهل سنت است؟ وهابیان تلاش می‌کنند که خود را به عنوان نماینده تمامی اهل سنت معرفی کنند و وهابیت را نتیجه طبیعی تفکرات جامعۀ اهل سنت قلمداد نمایند. اما تنها نگاهی گذرا به تاریخ وهابیت، بی‌پایگی این ادعا را روشن می‌سازد. تاریخ وهابیت، از مخالفت اهل سنت با این فرقۀ گمراه، آکنده شده است. و این خود بزرگترین دلیل بر انحراف وهابیان و ایجاد یک مذهب جدید در کنار سایر مذاهب اهل سنت است. مذهبی که اساس آن را بدعتهای وهابیان تشکیل می‌دهد.

-8- چرا "اسلام بدون مذهب" را تبلیغ می‌کنید و از این طریق به جنگ مذاهب اسلامی (تشیع و تسنن) می‌روید؟ شما تلاش می‌کنید که تفکرات سلفی خود را جایگزین اعتقادات سایر مسلمانان نمائید و با شمشیر تکفیر، سایر مذاهب و اندیشه‌ها را مورد حمله قرار دهید و آنگاه ادعا می‌کنید که در صدد یکدست کردن جامعۀ اسلامی هستید.

( برای مطالعه بیشتر در این زمینه، رجوع کنید به ؛ سلفیه، بدعت یا مذهب، تألیف محمد سعید رمضان البوطی)

-9- چرا از گفتگو با سایر علمای اهل سنت پرهیز کرده و با عالمان مخالف خود از اهل سنت، مانند علمای الازهر، گفتگویی بر پایۀ تفاهم و هم‌اندیشی انجام نمی‌دهید؟ مگر شما مسلمان نیستید و یا غیر از خود را مسلمان نمی‌دانید؟

-10- چرا جماعت بریلوی را تکفیر می‌کنید؟

بیشتر بدانیم

بریلوی، نام گروهی است که در میان مسلمانان اهل سنت حنفی هندوستان در قرن نوزدهم ایجاد گردید. این گروه دارای مواضع انتقادی نسبت به سیاست‌های انگلیس و همچنین وهابیت بود. یکی از رهبران این گروه احمد رضا خان بریلوی بود. وهابیان در نوشته‌های خود به جای بحث و گفتگو با این گروه از اهل سنت، به تکفیر آنان پرداخته‌اند.

-11- چرا در عقاید و احکام با بسیاری از مذاهب اسلامی تفاوتهای آشکار دارید؟

بیشتر بدانیم

وهابیان مذهبی جدای از سایر مذاهب اسلامی هستند زیرا آنها فقه و اعتقادات مخصوص به خود را دارند که با فقه مذاهب چهارگانه اهل سنت متفاوت است. همچنین عقایدی دارند که متمایز از عقاید اهل سنت است و تکفیر گرائی جزء لاینفک آن است.

-12- چرا خود را به عنوان مذهب پنجم اهل سنت، معرفی نمی‌کنید؟ اگر بگوئید؛ ما مذهبی جدای از سایر مذاهب اسلامی نداریم، می‌گوئیم؛ مگر شما احکام عملی و عقاید مخصوص به خود را ندارید؟ آیا مشخصۀ یک مذهب جدید، احکام عملی و عقاید متفاوت از سایر مذاهب نیست؟ اگر بگوئید؛ مذهب ما همان مذهب حنبلی است، می‌گوئیم؛ پس چرا در احکام عملی و همچنین عقاید با مکتب احمد بن حنبل، اختلافات آشکار دارید؟ آیا تمامی مطالبی که شما در مورد تبرک و استغاثه و توسل و زیارت مطرح می‌کنید، دقیقا مطابق با فتاوای احمد بن حنبل است؟ آیا تکفیرگرائی شما و همچنین دشمنی شما با اهل بیت علیهم ‌اللسلام مطابق روش احمد بن حنبل است؟ و می‌پرسیم؛ چرا در هنگام فتح مکه و مدینه علمای أهل سنت را وادار به امضای توبه‌نامه نمودید؟

بیشتر بدانیم

وهابیان از مشخص شدن تمایز خود با سایر مذاهب اهل سنت پرهیز می‌کنند، زیرا در این صورت اختلاف نظر آنان با تمامی مسلمانان آشکار شده و آنها نمی‌توانند بدعتهای خود را در بین مسلمانان اشاعه دهند؟

-13- چرا علمای اهل سنت را که مخالف شما هستند، ترور می‌کنید؟ آیا این سیرۀ رسول اکرم (ص) است که به جای بحث و گفتگو به قتل و کشتار مخالفان خود اقدام نمائید؟ آیا این رویه دقیقا مشابه عملکرد خوارج نیست؟

بیشتر بدانیم

"رومن سیلانتیف" اسلام‏شناس مشهور اعلام کرد تا به حال پنجاه رهبر روحانی اسلامی در شمال قفقاز به دلیل مبارزه علیه وهابیت کشته شده اند.

او که در برنامه "دین و جهان" رادیو روسیه سخن می‏گفت، اظهار داشت: «در حدود 50 نفر کشته شده‏اند. این افراد می‏توانستند جامعه بزرگی از مفتی‏های طلبه اهل سنت را تشکیل دهند.»

بنابر اظهارات این اسلام‏شناس، تعداد خیلی کمی از طلاب علوم دینی ضدوهابی در روسیه باقی مانده‏اند: «آنها تقریبا هرماه کشته می‏شوند، از دست دادن برخی گروه‏های مسلمانان جبران‏ناپذیر است، تعداد زیادی از کسانی که تا به حال قادر بوده‏اند به صورت فعال با وهابیت مبارزه کنند، کشته شده‏اند.» منبع : خبرگزاری ابنا (11/10/1389)

-14- چگونه شما میگویید بدعت گذار نیستید در حالی که محمد بن عبدالوهاب، پیشوای شما با پدرش که او هم یک عالم حنبلی بود مخالف کرد و هیچگاه پدرش عقاید او را نپذیرفت.

-15- اگر همۀ مسلمانان قبل از محمد بن عبدالوهاب دچار بدعت بوده و کافر یا مشرک هستند پس پدر او نیز که اتفاقا مخالف پسرش بود باید اینگونه باشد. بنابراین محمد بن عبدالوهاب فرزند یک فرد کافر است. شما چگونه از چنین کسی پیروی می‌کنید؟

-16- چرا تمامی غیر وهابیان را کافر یا بدعت‌گذار میدانید؟ مگر دایرۀ کفر و ایمان اینقدر محدود است که تنها معتقدان به مسلک و مرام وهابی را دربرگیرد؟ آیا با این سخن اکثریت یک و نیم میلیارد مسلمان در سطح جهان را به کفر متهم نمی‌کنید؟ و آیا این نشانۀ گمراهی و دوری از مسیر تعالیم اسلام نیست؟ و این ضلالت به کفر و نفاق نمی‌انجامد؟

-17- چگونه شما خود را از اهل سنت می‌پندارید و در عین حال بزرگترین مکاتب کلامی اهل سنت یعنی اشاعره و ماتریدیه را بدعت‌گذار می‌دانید؟

بیشتر بدانیم

شمس سلفی از علمای وهابی دربارۀ اشاعره، می نویسد:

"همانا ماتریدیه و دوستانشان اشاعره، فرقۀ کلامی بدعت‌گذاری از اهل قبله‌اند، و از اهل سنت خالص نمی‌باشند ... " (الماتریدیه و موقفهم من الاسماء و الصفات الالهیة، شمس سلفی، ج 1، ص 395) اگر اینها که بخش بزرگی از اهل سنت هستند، اهل سنت خالص نیستند، پس چه کسی از اهل سنت است؟ حتما در پاسخ می‌گویید؛ وهابیان!!! (منبع: تیشه ها و ریشه ها، حبیب عباسی، ص 42)

 

خواندن 9180 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 بهمن 1392 ساعت 17:27

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید