Array ( [Itemid] => 576 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2817 )
^
چهارشنبه, 25 دی 1392 ساعت 13:03

ماهیت وهابیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ماهیت وهابیت

-1- چرا شما نام وهابی را برای مکتب و مرام خود نمی‌پسندید؟ و خود را اهل توحید یا موحد می‌نامید؟

بیشتر بدانیم

وهابیان از نامگذاری مکتب خود به نام وهابیت اجتناب می‌کنند. این نام به اعتبار نام پدر محمد بن عبدالوهاب به این مکتب داده شده است. همچون مکتب حنبلی که پیشوای آن احمد بن حنبل است. (و به پیروان او، احمدی نمی‌گویند.) و یا همچون مکتب شافعی که پیشوای آن محمد بن ادریس شافعی است. (و به پیروان او، محمدی نمی‌گویند.)

آیا شیعیان و اهل سنت با اطلاق نام وهابی، به این گروه توهین کرده‌اند؟ در حالی که اینگونه نامگذاری سنتی رایج در مذاهب اسلامی بوده است. با اینهمه شاید مخالفت پدر محمد بن عبدالوهاب با این مکتب نوظهور باعث حساسیت وهابیان نسبت به این نامگذاری شده است. پدر او شدیدا با عقاید پسرش مخالف بود و تا زمانی که پدر زنده بود، محمد بن عبدالوهاب نتوانست به تبلیغ گسترده مکتب خود بپردازد. از سوی دیگر نخستین نقد بر نظرات او به وسیله برادرش سلیمان بن عبدالوهاب نگاشته شد. این متن با نام "الصواعق الالهیه" از آن زمان تاکنون چندین بار به زبانهای مختلف چاپ شده است و همانگونه که گفته شد نخستین نقد بر آرای محمد بن عبدالوهاب است.

وهابیان خود را موحّد می‌نامند. در حالی که چنین نامگذاری آنها را از سایر مکاتب اسلامی متمایز نمی‌سازد و همۀ فرق اسلامی خود را موحد می‌دانند. این نامگذاری خود نشانۀ دیدگاه تکفیری وهابیان است که هر مکتبی را به جز مکتب خود شرک آلود می‌پندارند در حالی که خود با بدعت‌ها ی محمد بن عبدالوهاب به شرک، آلوده شده‌اند.

فراموش نکنیم که وهابیان بر خلاف بسیاری از سایر مذاهب از اینکه با نامی خاص و به عنوان مکتبی خاص معرفی شوند وحشت داشته و می‌خواهند خود را فقط به عنوان اصیل‌ترین گروه اهل سنت معرفی کنند. در حالی که واقعیت بر خلاف این است و آنان بدعت گذار ترین گروه در تاریخ اسلام بوده‌اند و با نص صریح قرآن و روایات و اعتقادات تمامی اهل سنت به مقابله پرداخته‌اند. در واقع هر چه وهابیت مشخص تر شده و از سایر مذاهب اسلامی متمایز گردد و هویت مستقلی یابد، ضلالت و گمراهی آن بیشتر آشکار می‌گردد. به همین دلیل وهابیان شدیدا از این مطلب هراس دارند.

برای مشخص شدن صحت نامگذاری این مکتب به وهابیت، نمونه‌هایی از کتب لغت فارسی، عربی و انگلیسی را در ذیل مشاهده مینمایید:

الف - لغت نامه دهخدا

وهابیة ؛ پیروان محمدبن عبدالوهاب ، مذهب منسوب به عبدالوهاب . (اقرب الموارد). یکی از فِرَق اسلامی که در نجد و حوالی آن ظاهر گردید و منسوب است به محمدبن عبدالوهاب . …

ب - المنجد فی اللغة و الأعلام، ص 744

وهابیه: مذهب اسلامی یرمی الی تخلیص الشریعة من الشوائب. دعا الیه محمد بن عبدالوهاب (قرن 18). ...

ج - Webster Dictionary

wahhabi. A member of a strictly orthodox Sunni Muslim sect from Saudi Arabia; …

جای خوشوقتی است که در روزگار ما، وهابیان حتی از آنکه وهابی نامیده شوند وحشت داشته و اصرار دارند که تنها خود را موحد بنامند. این در حالی است که هر گروهی قاعدتا باید به نام رهبر خود افتخار کند اما وهابیت چنان مفتضح شده که وهابیان شدیدا از نام وهابی پرهیز میکنند و باید هم از نام وهابی خجالت بکشند!

اینکه وهابیان اصرار دارند که خود را موحد بنامند مشخص می‌کند که آنان سایر مسلمانان غیر وهابی را کافر یا بدعت‌گذار می‌پندارند.

شایان ذکر است که مکاتب عقیدتی و سیاسی اهل سنت نیز چنین نامگذاری را در مورد وهابیت بکار می‌برند. بنابراین شیعیان در این زمینه، روش خاص خود را دنبال نکرده بلکه از عامۀ مسلمین پیروی می‌کنند.

-2- با تفاوتهایی که مسلک شما با سایر مذاهب اسلامی دارد، شما هم بهتر است مانند بهائیان خود را صاحب یک دین جدید بنامید. کاش جرئت این عمل را داشتید و به آن اعتراف می‌کردید!

-3- چرا شما به دنبال تئوریزه کردن خشونت و وحشیگری علیه هر مسلمان غیر وهابی هستند؟ در حالی که مبنای دینداری بر رأفت و رحمت است؟ آیا آنچه شما نسبت به اسلام و مسلمین انجام داده‌اید و اسلام را به عنوان دین خشونت و ترور در جهان معرفی کرده‌اید، خیانت به اسلام و مسلمین نیست؟

-4- آیا حکومت سعودی جدای از وهابیت است یا می‌توان آن را به عنوان یک جزء لاینفک وهابیت در نظر گرفت؟

اگر بگوئید؛ هبستگی وهابیت و آل‌سعود تنها ناشی از یک واقعۀ تاریخی است، می‌گوییم؛ همین واقعۀ تاریخی نشانۀ گمراهی وهابیت است زیرا یک مکتب عقیدتی علی‌القاعده باید جدا از منافع حاکمان کشورها بتواند به تبلیغ بپردازد اما وهابیت از همان روزهای نخست تبلیغ خود، در دامان آل سعود پرورش یافته است.

بیشتر بدانیم

الف - بررسی تاریخچه پیدایش و توسعه وهابیت نشانگر این حقیقت است که وهابیت از ابتدا با حکومت آل سعود عجین شده است. اساسا پیمان محمد بن عبدالوهاب و محمد بن سعود (درسال 1157 قمری برابر 1744 میلادی) بود که باعث گسترش وهابیت بر مبنای جنگ افروزی و تسخیر شهرهای مختلف عربستان گردید. (گویی وهابیان با کفار می‌جنگیدند!) بنابراین نقدهایی که بر روش آل‌سعود وارد می‌شود دقیقا بر وهابیت نیز تطبیق پیدا می‌کند زیرا آنها دو روی یک سکه هستند.

ب – در خبری که در تاریخ 14/10/1390 از طریق خبرگزاری فارس منتشر گردید، به استعفای مدیرکل و تعدادی از کارمندان شبکۀ العربیۀ عربستان به دلیل پخش برنامه‌ای دربارۀ وهابیت، اشاره شده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامۀ الزمان، "عبدالرحمن راشد" مدیر کل شبکۀ خبری العربیه به دلیل پخش برنامه‌ای که در آن ائتلاف "محمد بن سعود" و "محمد بن عبدالوهاب" به چالش کشیده است، استعفا داده است. استعفای او استعفای برخی از کارمندان العربیة را به دنبال داشته است.

بنابراین حتی در داخل عربستان نیز پیمان وهابیت و آل‌سعود، مورد نقد قرار گرفته است.

-5- چرا شما کشتن سایر مسلمانان را ترویج می‌کنید؟ مگر کشتن و خشونت و قساوت نیاز به دین و خداپرستی دارد. حیوانات نیز همدیگر را با قساوت می‌کشند. دین برای محبت و رأفت است نه برای خشونت و شقاوت. وحشیگری که ملازمه‌ای با دینداری ندارد. اتفاقا وحشیگری شماست که مانع توسعه مذهب بدعت‌آلود وهابیت شده است در حالی که میلیاردها دلار برای توسعۀ آن هزینه کرده‌اید.

-6- چگونه شما دینداری را با خونریزی یکی کرده‌اید در حالی که قران از زبان فرشتگان میفرماید: اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء. فرشتگان خدای متعال را خطاب قرار داده و میپرسند؛ خدایا ایا کسی را در زمین قرار میدهی که در آن فسادکرده و خونریزی نماید. خونریزی وقتل و کشتار، صفت بیدینان و جاه طلبان است. قساوت که نیاز به دین و آیین ندارد.

-7- چرا شما اکثر کتب اهل سنت را مخدوش و غیر قابل استناد می‌دانید؟ آیا این به این دلیل نیست که تنها فتوای علمای وهابی را به عنوان ملاک برای مسلمانان مطرح کرده و نظر خود را جایگزین نظر قرآن و سنت، نمائید؟

بیشتر بدانیم

وقتی وهابیان همۀ مبانی دینی را مورد نقد قرار می‌دهند، وقتی که مبنای اصلی از نظر آنان، متن روایات باشد و آن نیز مورد خدشه قرار گیرد، نتیجۀ آن این است که ملاک، فتوای علمای وهابی خواهد شد و این هدف اصلی وهابیان است. آنان می‌خواهند تنها عقاید بدعت آلود خود را که حتی اهل سنت نیز با آن مخالف هستند مبنای عقاید و اعمال مسلمین قرار دهند به همین دلیل هر مبنای دیگری را بی‌اعتبار می‌سازند.

-8- آیا بر مبنای احادیث، تکفیر گرائی شما و نسبت کفر به سایر مسلمانان، خود موجب نزدیکی شما به کفر و الحاد نمی‌شود؟

بیشتر بدانیم

"... در حدیث آمده: هرگاه فردی، برادر خویش را کافر خطاب کند، یکی از آن دو به عقوبت آن بدی دچار خواهند شد.(یعنی اگر حقیقتا کافر باشد به عقوبت کفرش و اگر چنین نباشد فردی که او را چنین خطاب کرده است به عقوبت این اتهام دچار خواهد شد.) " ("مفاهیم یجب أن تصحح" به نقل از "وهابیت، بازنگری از درون"، ص 33)

برخی از مدارک این روایت به شرح ذیل است: (عناوین ابواب این احادیث در صحیح مسلم و صحیح بخاری نیز شایان توجه است.) صحیح بخاری، ج 5/ ص 2263/ حدیث 5752 (باب من أکفر أخاه بغیر تأویل فهو کمال قال)

... أن رسول الله صلی الله علیه و سلم قال إذا قال الرجل لأخیه یا کافر فقد باء به أحدهما همچنین نگاه کنید به؛ صحیح بخاری، ج 5 / ص 2264 / حدیث 5753 (باب من أکفر أخاه بغیر تأویل فهو کمال قال) صحیح مسلم، ج 1 / ص 79 ( باب بیان حال إیمان من قال لأخیه المسلم یا کافر) صحیح مسلم، ج 1 / ص 79 ( باب بیان حال إیمان من قال لأخیه المسلم یا کافر) موطأ مالک، ج2 / ص 984 / حدیث 1777 ( کتاب الکلام، باب ما یکره من الکلام) مسند أحمد، ج 2 / ص 18 / حدیث 4687 مسند أحمد، ج 2 / ص 47 / حدیث 5077 -9- چرا از دیکتاتورهای منطقه حمایت می‌کنید و به آن صبغۀ دینی نیز می‌دهید؟

بیشتر بدانیم

محمود عامر، چهرۀ وهابي مصر ادعا کرده است که: "حسنی مبارك از مبارزان و قهرمانان ملي كشورمان در جنگ اكتبر به شمار مي‌رود. او سلطان مصر بوده لذا توهين به وي يا محاكمه كردنش جايز نيست. اصلا سقوط وي از طريق غير شرعي و غير قانوني انجام گرفت." او همچنین گفته است: " دين مبين اسلام قيام عليه امام و سلطان بلاد اسلامي را جايز نمي‌داند." عجیب است که او فراموش کرده که محمد بن عبدالوهاب نیز علیه سلاطین زمان خود قیام کرد و آل سعود نیز این رویه را ادامه دادند تا به کمک دولت انگلیس به قدرت رسیدند.

 

خواندن 8651 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 بهمن 1392 ساعت 17:23

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید