Array ( [Itemid] => 583 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2826 )
^
پنج شنبه, 10 بهمن 1392 ساعت 13:02

بزرگداشت اولیاء خدا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بزرگداشت اولیاء خدا

 

-1- آیا بزرگداشت انبیاء و اولیاء نشانۀ عبادت است یا ادب؟ و آیا این ادب و احترام نسبت به آن بزرگواران، مورد تأکید بسیاری از آیات قرآن نیست؟ ظاهرا در این مورد اختلافی بین وهابیان و خداوند متعال وجود دارد!!

بیشتر بدانیم

الف - بزرگداشت عبادت است یا ادب؟

محمد بن علوی مالکی که خود یکی از عالمان اهل سنت است، می‌گوید: "بسیاری از مردم در فهم حقیقت بزرگداشت و حقیقت عبادت در اشتباه هستند و آن دو را به هم می‌آمیزند و هرگونه بزرگداشتی را عبادت می‌شمارند. از جمله ایستادن و بوسیدن دست و تعظیم پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلّم) با خطاب سید و مولی نسبت به آن حضرت، یا اظهار ادب و وقار و تواضع در برابر قبر آن بزرگوار را غلو دانسته و موجب عبادت غیر خدا می‌شمارند که در واقع چنین افکاری ناشی از نادانی و لجاجت است که نه تنها مورد رضای خدا و رسول که روح دین و شریعت از آن گریزان است." ("مفاهیم یجب أن تصحح" به نقل از "وهابیت، بازنگری از درون"، ص 44)

-2- چرا شما احترام به اولیاء دین را عبادت می‌پندارید؟ در حالی که عبادت تنها به ظاهر یک عمل بستگی ندارد بلکه آنچه عبادت را محقق می‌کند، نیت انسان است. بر مبنای آیه صدم سورۀ یوسف، پدر و مادر حضرت یوسف برای او سجده کردند اما این سجده به نیت عبادت و پرستش نبود. فراموش نکنیم که حضرت یعقوب، پیامبر خدا بود. بنابراین صرف ادب و احترام نسبت به اولیاء نباید به عنوان عبادت تلقی شود و این مطلب بدیهی که مورد تأیید بسیاری از آیات قرآن می‌باشد از دید شما پنهان مانده است!

-3- آیا بر مبنای آیۀ سی و چهارم سوره بقره احترام به اولیا خدا یک فرمان الهی و موجب خوشنودی خداوند متعال نیست؟

بیشتر بدانیم

خداوند متعال در آیۀ سی و چهارم سورۀ بقرۀ می‌فرماید: وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ و چون به فرشتگان فرمودیم که براى آدم سجده كنيد پس بجز ابليس كه سر باز زد و كبر ورزيد و از كافران شد، [همه] به سجده درافتادند.

-4- آیا سجده بر حضرت آدم یک فرمان الهی نبود؟

-5- آیا شیطان با این فرمان الهی مخالفت نکرد؟

-6- آیا مخالفت شیطان او را به مقام موحدین و متقین رساند؟ یا اینکه او با این عمل ، کافر شد؟

-7- آیا آنچه وهابیت در نفی احترام و بزرگداشت اولیا، انجام می‌دهد، عملی شیطانی نیست؟

-8- آیا می‌توان از شیطان پیروی کرد و ادعای موحد بودن داشت؟

-9- آیا این عمل شما بدعت نیست؟ و با بسیاری آیات قرآن در تعارض نمی‌باشد؟

شیطان برای خدا سجده کرد، اما در مخالفت با امر خدا، برای حضرت آدم (ع) سجده نکرد و خداوند متعال به دلیل این سرپیچی، شیطان را کافر نامید.

 

خواندن 3384 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1392 ساعت 15:39

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

تقویم برنامه ها

اوقات شرعی

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web